AKTUALNO

Mnogi stanovnici Karlovačke županije svoje su mirovine zaradili u Sloveniji - sad im muku zadaje porez koji na njih moraju plaćati u Hrvatskoj

Mnogi stanovnici Karlovačke županije svoje su mirovine zaradili u
Sloveniji - sad im muku zadaje porez koji na njih moraju plaćati u
Hrvatskoj
foto ilustracija - Kamanje

Mnogi stanovnici pograničnih područja, Ozlja, Kamanja, Žakanja i Ribnika korisnici su inozemnih mirovina zarađenih u susjednoj Sloveniji no veliko nezadovoljstvo im zadaje obveza plaćanja poreza na dohodak u Hrvatskoj.

- Hrvatski umirovljenici koji primaju slovenske mirovine dužni su plaćati porez na svoje mirovine u Hrvatskoj, pojašnjava nam Marica Matešić, predsjednica Društva umirovljenika Kamanje. No, to im, dodaje, predstavlja dodatnu obvezu i komplikaciju jer svaki mjesec moraju uplaćivati novac, ovisno o visini mirovine koju su zaradili.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

-Jasno je nama da se porez mora podmiriti ali zašto u Hrvatskoj dajemo novac za nešto što ovdje nismo zaradili. Zašto Slovenija ne oporezuje svoje mirovine kao što nam je i oporezivala i plaće, pita se Marica Matešić.  U prosjeku je to oko dvjesto kuna, no ovisi o visini mirovine. Oporezuje se, naime, samo dio iznad 3.800 kuna do visine ukupne mirovine.

Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja

Zašto je tome tako i na koji način je regulirano oporezivanje inozemnog dohotka, umirovljenicima je objasnila Porezna uprava koja je izdala i prigodnu brošuru o tome.

Iz Porezne uprave pojašnjavaju da se prilikom oporezivanja mirovina najprije utvrđuje rezidentnost poreznog obveznika, a zatim se provjerava da li je na snazi Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja kako bi se utvrdilo koja država ima pravo oporezivanja.

Između Hrvatske i Slovenije potpisan je Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja kojim je propisano, da pravo oporezivanja mirovina ima država rezidentnosti umirovljenika. Prema tome, hrvatski rezidenti koji ostvaruju mirovinu iz Slovenije dužni su plaćati porez na dohodak isključivo u Hrvatskoj.

Jeftiniji "hrvatski porez"?

Porezna uprava u takvim slučajevima donosi Rješenje, kojim utvrđuje iznos predujmova poreza na dohodak, a koji se obračunava po stopi od 24 posto za prihode do 17.500 kuna. Što bi značilo da na isti način na koji se oporezuje hrvatski dohodak u Hrvatskoj, oporezuje se i slovenski u Hrvatskoj.

Trenutna zakonska rješenja zasigurno ne idu na ruku hrvatskim državljanima sa slovenskim mirovinama, međutim ukoliko se uzme u obzir visina poreznog opterećenja u Sloveniji, možda je ipak "jeftiniji hrvatski porez“. Što nam donose neke nove porezne reforme i hoće li utjecati na inozemne mirovine, preostaje tek vidjeti.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!