AKTUALNO

KAretrovizor: Kad smo od naprednog svijeta bili odvojeni, vlastitim znanjem pratili smo svjetske trendove - danas smo njegova jeftina radna snaga

KAretrovizor: Kad smo od naprednog svijeta bili odvojeni, vlastitim
znanjem pratili smo svjetske trendove - danas smo njegova jeftina
radna snaga

Kad je krajem prošle godine zadnji vlasnik bivše tvornice velikih turbina Jugoturbine, odnosno ABB-a, to jest Alstoma, američki General Electric objavio da namjerava otustiti još 130 radnika, uglavnom inženjera, poslužio se uobičajenim slatkorječivim korporativnim floskulama iza koje se krije apsolutna nebriga za radnika i lokalnu zajednicu općenito, sve u ime njegovog visočanstva profita. Otpuštati 130 inženjera za GE je samo optimizacija poslovanja i zadržavanje konkurentnosti na svjetskom tržištu, iz perspektive Karlovca stremljenje ukidanju odjela razvoja je zapravo eliminacija tehnološke inteligencije jedne tvrtke, odnosno svođenje na puki i nevažni proizvodni pogon koji u perspektivi američki vlasnik lakonskim objašnjenjem nužne optimizacije i racionalizacije poslovanja može i ugasiti. I nikome ništa. Našim političarima ne pada na pamet kritizirati takve poteze vlasnika, a kamoli vršiti neki pritisak ili lobirati u Zagrebu da netko s više razine pokuša utjecati na to da Karlovac ne ostane bez 130 inženjera i posredno bez dragocjenog znanja koje se prenosi i nadograđuje s generacije na generaciju inženjera.

Uza sve probleme, krizu upravljanja na svim razinama jer su nam gospodarske, a posebno političke elite sve bjednije i sve sebičnije, kako se sve intenzivnije uključujemo u političke i ekonomske tokove i asocijacije EU i naprednog svijeta, tako ostaje dojam da sve više postajemo kolonija, jeftina radna snaga u rukama bešćutnih svjetskih korporacija. Kad ovdje ne mogu pošteno naplatiti svoj rad, oni što vrijede i znaju uglavnom bježe van i ne treba dvojiti oko toga da će tim stopama i većina od 130 inženjera kad dobiju nogu u General Electricu . I bojimo se da više nikad neće vratiti vremena u kojima ćemo čitati tekstove o tome kako se u „jugoturbinskom“ bazenu iz vlastitih resursa i iz vlastitog znanja stvara i planira nešto što ide ukorak sa svjetskim trendovima kao u članku koji slijedi ispod. Godina je 1979., u EAB-u kao dijelu Jugoturbine razmišljaju o proizvodnji elektronskih vaga u partnerstvu s tvrtkom sa Zapada, elektroničkih brojača novca i proizvodnji dijelova za kompjutere. Četrdeset godina kasnije na istom tom mjestu neki stranac potezom pera briše jedan razvojni odjel i 130 inženjera tjera da u ime vlastite egzistencije sreću potraže daleko od Karlovca i Hrvatske. Tužno, ali istinito.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

„EAB - nosilac razvoja elektronike“, Karlovački tjednik, 29. ožujka 1979.

Sudeći prema razvojnom programu karlovački EAB, radna organizacija SOUR-a Jugoturbina, postat će nosilac razvoja elektronike na regiji. Ove godine, naime, na području industrijske zone u Mrzlom Polju počinje gradnja proizvodnih hala EAB-a koji će biti dovršeni krajem 1980. godine. Predviđena je gradnja triju proizvodnih hala i poslovne zgrade ukupne površine 5500 četvornih metara. Vrijednost ove investicije iznosi milijardu i 500 milijuna dinara. U prvoj etapi gradit će se dvije hale i poslovna zgrada, a nakon dvije godine još jedna proizvodna hala. Ova investicija predstavlja preduvjet za brži razvoj EAB-a i u nove proizvodne hale preselit će se svi proizvodni kapaciteti koji su sada smješteni u nekoliko objekata u gradu, što u mnogome poskupljuje proizvodnju i otežava poslovanje.

Usporedo s priprema gradnje proizvodnih hala, obavljaju se pripreme za proširenje proizvodnje i uvođenje novih proizvoda u pogonima automatike, elektronike i plastike. Očekuje se podjela proizvodnje članica poslovne zajednice INPULS čiji je član EAB i koja se bavi organizacijom kompjutorske opreme u SR Hrvatskoj. Istodobno, u SOUR-u Jugoturbina privode kraju pripreme za potpisivanje ugovora poslovno-tehničkoj suradnji u proizvodnji elektronskih vaga s jednom zapadno-evropskom tvrtkom. Izuzetan značaj u proizvodnom programu EAB-a pridaje se proširenju proizvodnje i uvođenju novih proizvoda iz asortimana elektronike, tako da se sasvim ozbiljno razmišlja o proizvodnji elektronskih brojila novca i uključivanju u proizvodne programe za proizvodnju kompjutora. Proizvodni kapaciteti plastike, koji sada proizvode plastičnu ambalažu, usmjeravat će se na program tehničke plastike. Istodobno, proizvodnja automatike neće se oslanjati samo na program Jugoturbine nego usavršavati i proširivati na ostala industrijska postrojenja.

Pripremio Tihomir Ivka

Izdvojeno


Reci što misliš!