AKTUALNO

KAretrovizor: Iako se socijalizam doživljava i kao gnijezdo mita i korupcije, i za bezazleni mito krmenadlima, mogao se zaraditi zatvor

KAretrovizor: Iako se socijalizam doživljava i kao gnijezdo mita i
korupcije, i za bezazleni mito krmenadlima, mogao se zaraditi
zatvor
Izgradnja zgrade suda u Karlovcu - foto KAfotka.net

U današnjoj Hrvatskoj teško se dolazi do pravomoćnih presuda, posebno kad su u pitanju moćnici, a kriminal se svodi na zlouporabu položaja. One pak nepravomoćne kapnu tu i tamo pa iz njih možemo saznati kojim kaznama država ima volju penalizirati moćnike ogrezle u kriminal vezan uz pronevjeru (uglavnom proračunskog) novca. Tako je recimo aktualni gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok dobio ovo ljeto 2 godine zatvora za pogodovanje lokalnom tajkunu čime je Grad Varaždin oštećen – po mišljenju Uskoka 50 milijuna kuna, a po procjeni suda 5,5 milijuna. Prilično visoku nepravomoćnu kaznu prema današnjim hrvatskim standardima od 6,5 godina za pronevjeru dobio je Zdravko Mamić zbog nezakonitog izvlačenja 116 milijuna kuna iz „Dinama“ i oštećenja državnog proračuna…

Kao što znamo, i u prošlom sistemu se kralo, ali čini se, s puno više rizika od dugih zatvorskih kazni nego danas. Listanjem starih novina i presuda karlovačkog suda može se steći uvid kako je prošli sistem gradirao kriminal i prema čemu je bio tolerantniji, a prema čemu vrlo strog. Za razliku od danas popularne predrasude kako se zbog nacionalističkih stavova i pjevanja nepoćudnih pjesama moglo završiti na robiji, to su bili vrlo rijetki slučajevi i obično su završavali prekršajnim prijavama i novčanim kaznama s obzirom da je kao olakotna okolnost u većini slučajeva bila činjenica da su ispadi počinjeni pod utjecajem alkohola. Prema slučajevima silovanja sud je bio za današnje standarde blag. Bilježimo slučaj s početka 70-ih s dva mlada radnika koji su zatočili dvije maloljetne djevojke, silovali ih i za to dobili samo 14 odnosno 12 mjeseci zatvora. Kad su u pitanju ubojstva, sud nije imao puno milosti, čak i kad je u pitanju bio nehat. Rijetko tko se s ubojstvom izvukao s manje od 10 godina strogog zatvora. Zanimljivo, privredni kriminal se u mnogo slučajeva tretirao kao ubojstvo po visini kazne. Postoji niz osuda karlovačkog na 10-godišnje kazne zatvora zbog raznih pronevjera i zlouporabe službenih položaja (službeni položaji su bili i u privredi s obzirom da je sve bilo državno), za iznose koji danas prema onima koji se spominju u slučajevima Sanader, Vidošević ili Mamić zvuče smiješno.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Tako nalazimo slučaj iz 1976. gdje su osmorica rukovoditelja iz tvrtke „Tehma-invest“ osuđena na sveukupno 30 godina zatvora zbog zlouporabe službenog položaja, pronevjere, falsificiranja isprava…Prvooptuženi među njima, izvjesni Đorđe Petrović, na karlovačkom sudu dobio je „13 godina strogog zatvora, a poslije izdržavanja kazne se ne smije se baviti određenim poslovima 10 godina“, kako stoji u presudi. U presudi stoji da je „društvo“ prvooptuženi oštetio za 530 tisuća ondašnjih dinara što bi danas s uračunatom devalvacijom iznosilo „pišljivih“ stotinjak tisuća eura.

Danas se govori da su mito i korupcija bili sveprisutni u socijalizmu, ali rijetko tko će dodati koliki je rizik nosilo takvo ponašanje. Dobro su to osjetili i rukovoditelji karlovačkog „Agroprometa“ koji su pokušali „podmazati“ dobivanje kredita od Komercijalne banke 1972. godine. Za mito krmenadlima na koji bi se danas samo nasmijali i kriminalci, i državno odvjetništvo i suci, skupina u kojoj ima zaista zanimljivih imena zaradila je po godinu, godinu i pol strogog zatvora.

„Osuđeni Agroprometaši i bankari“, Karlovački tjednik, 9. studenog 1972.

Vijeće Okružnog suda u Karlovcu (predsjednik Marija Lukičić) osudilo je aktere nezakonitih poslova u „Agroprometu“ i Komercijalnoj banci. Zbog zloupotrebe položaja i falsifikata na godinu dana zatvora osuđeni su Božidar Fancev (49), rukovodilac privredno--računskog sektora u „Agroprometu“ i Mijo Laić (40), šef mesarskog prometa tog poduzeća. Josip Jambrošić (53), zamjenik, direktora „Agroprometa“ osuđen je na tri mjeseca zatvora, uvjetno na godinu dana. Srećko Kolaković (51), šef kratkoročnih kredita u Komercijalnoj banci osuđen je na godinu i pol strogog zatvora, a kreditni referent u banci Fabijan Vine (51) na 10 mjeseci zatvora. Petorici osuđenih navedena su radna mjesta na kojima su radili u vrijeme kada su počinili prekršaje za koje ih je teretila optužnica.

Optužbe su oslobođeni Mile Kmeta (43), šef računovodstva „Agrokombinata“ u Slunju, koji je bio optužen zbog zloupotrebe položaja i Andrija Gojak (51) kreditni referent Komercijalne banke, koji je bio optužen zbog primanja mita. Inače, kako smo već pisali, iako su ispunjavali uvjete da od karlovačke Komercijalne banke dobiju kratkoročni kredit, osuđeni rukovodioci u „Agroprometu“ odlučili su poklonjenim mesom ili dopuštenjem da bankovni službenici na temelju izmišljenih putnih računa na teret njihovog kolektiva dobiju određenu sumu „pospješiti“ kredit.

Pripremio Tihomir Ivka

Izdvojeno


Reci što misliš!