AKTUALNO

Znate li što je SenzoriKA? Kreće daljinsko očitanje vodomjera, količine otpada, buke i onečišćenja, toplinske energije, parkinga...

Znate li što je SenzoriKA? Kreće daljinsko očitanje vodomjera,
količine otpada, buke i onečišćenja, toplinske energije,
parkinga...
foto ilustracija

Koliko je slobodnih parkirališnih mjesta kod Zorin doma, kolika je potrošnja vode na 10 lokacija u gradu i toplinske energije u nekim podstanicama, kolika popunjenost spremnika za otpad na Korzu, te kolika razina buke i CO2 kod Brze ceste, od rujna će u Karlovcu biti očitavano na daljinu, a svi podaci dostupni na web stranici Grada i gradskih tvrtki.

Najavljeno je to na današnjem potpisivanju sporazuma o realizaciji pilot projekta SenzoriKA, vrijednog 526.000 kuna - izdvojili su ih Grad, Mladost, ViK, Gradska toplana i Čistoća - između Grada Karlovca, Odašiljača i veza, te Končar - Elektronike i informatike. Dio je to nastojanja da Karlovac doista bude "pametan grad", a očitanje potrošnje vode, i energenata, prikupljanje podataka o kvaliteti zraka, količini otpada u sprenicima, stanja na parkiralištima... na daljinu, te daljnje korištenje tih podataka postane svakodnevica u Karlovcu. U prvih godinu dana provodit će se samo na nekoliko lokacija u gradu.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

- Uvjeren sam da će ti podaci svim tvrtkama i nama u gradskoj upravi koristiti kako bi u nadolazećem vremenu proizašli konkretni projekti koji će onda i za tvrtke, ali i za gradsku upravu biti standard poslovanja. Ovo je tek početak i teško je i pretpostaviti što će se dogoditi, ali će sigurno koristiti tvrtkama kod racionalizacije poslovanja i kvalitete življenja u Karlovcu, rekao je gradonačelnik Damir Mandić.

Ideja o projektu rođena je u gradskoj upravi, a realizirana uz pomoć Odašiljača i veza i Končar INEM-a, čiji će softwerski paket Mars u karlovačkom slučaju sve podatke integrirati kroz kompaktan sustav.

- Karlovac je formiran kao idealan renesansni grad, tada je ona podrazumijevala urbanistička i građevinska rješenja, a danas bi renesansu trebale predstavljati informatičke-komunikacijske tehnologije. Vjerujem da će ovaj projekat, u sklopu Strategije pametnog grada, biti današnji pandan tog renesanog ideala, na benefit građana, izjavio je član Uprave Končar – INEM-a Zvonimir Jurin.

Član Uprave i direktor Odašiljača i veza Mate Botica, napomenuvši da su na početku velikog posla koji će rezultate tek pokazati, ocijeno je da će ovakva rješenja Karlovac svrstati u red modernih, svjetskih "pametnih gradova".

- Ovakva rješenja će, sasvim sigurno, u budućnosti u mnogome promijeniti živote građana i doprinijeti daljnjem gospodarskom i svakom drugom razvoju Karlovca, zaključio je Botica.

KAportal.hr

 

Izdvojeno


Reci što misliš!