SPORT

Zlato ostaje u Parizu: Francuzi razbili Norvežane u nastavku i obranili naslov svjetskih prvaka!

Zlato ostaje u Parizu: Francuzi razbili Norvežane u nastavku i
obranili naslov svjetskih prvaka!

Rukometaši Francuske obranili su naslov svjetskih prvaka nakon što su u finalu SP-a u Parizu svladali Norvešku sa 33-26 (18-17).

Francuzima je ovo šesti naslov svjetskih prvaka u rukometu, a četvrti na posljednjih pet SP-a. Bili su najbolji 1995., 2001., 2009., 2011., 2015. i 2017.

Za Norvežane je srebrna medalja prvo odličje u povijesti.

Norveška je bolje otvorila finale, brzom igrom u napadu i zahvaljujući odličnom Bergerudu na golu držala je prednost većim dijelom prvoga poluvremena, u nekoliko je navrata imala i tri pogotka prednosti, a ključni potez u završnici prvog poluvremena povukao je francuski izbornik Dinart koji je na gol umjesto neraspoloženog Omeyera postavio Gerarda. Drugi francuski vratar je s nekoliko obranjenih "zicera" omogućio suigračima lagane golove iz protunapada kojima su već do poluvremena stigli do prednosti od 18-17.

Francuska je prvo poluvrijeme zaključila serijom 5-1, a istom takvom serijom je otvorila i nastavak pa je već u 37. minuti imala vodstvo od 23-18. To je praktički "slomilo" Norvešku koja do kraja utakmice više nije uspjela prići bliže od tri razlike. Nikola Karabatić je sa šest golova predvodio Francusku, po pet su dodali KentinMahe, Michael Guigou i Valentin Porte. Kod Norveške je Kent Robin Tonnesenzabio pet golova, a po četiri Bjarte Myrhol, Kristian Bjornsen i Espe Lie Hansen.

Brončanu medalju osvojila je Slovenija koja je u susretu za treće mjesto u subotu svladala Hrvatsku sa 31-30. I za Sloveniju je ovo prvo odličje sa svjetskih prvenstava, dok je Hrvatska ostala na jednom zlatu, tri srebra i jednoj bronci. Posljednju medalju Hrvatska je osvojila 2013. godine kada je bila treća.