VIJESTI.hr

VIDEO Raste broj pljački u Hrvatskoj: Zaštitari su česta meta, evo kako se osigurava prijevoz novca

VIDEO Raste broj pljački u Hrvatskoj: Zaštitari su česta meta, evo
kako se osigurava prijevoz novca

Pištolj. Pancirka. Motorola i kofer. Obvezna je to oprema jednog zaštitara kad prevozi novac.

''Pancirka je vrlo važna. Pancirka pancirka štiti onaj najbitniji dio tijela, od vrata do pojasa, sve nekakve vitalne organe. Ako dođe do pucnjave na zaštitare kao u ovom slučaju u Osijeku, pancirka spašava život'', izjavio je voditelj Odjela pratnje novca Klemm Security Igor Steljić.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

''Jedna osoba može nositi do 150 tisuća kuna''

Zbog male količine podataka Igor ne želi komentirati napad na zaštitare u Dubrovniku i Osijeku, ali načelno ipak upozorava: ''Osijek nešto što se ne može spriječiti, nešto čemu smo podložni. Iskočili su ljudima pred vozilo, ljudi su mogli biti najispravniji, mogli su imat dva kofera, dva pištolja, dvije pancirke, oni su iskočili i počeli pucati. To je nešto što se može dogoditi svakome''.

''Dubrovnik, iz ono malo što sam uspio pročitati, jedna osoba s toliko novaca - ne ide. Zakon o privatnoj zaštiti nalaže da jedna osoba može nositi do 150 tisuća kuna sa sobom, ne treba imat oružje, ali mora imat elektrokemijsko zaštitni spremnik, znači spremnik sa elektrokemijskom zaštitom za prijevoz novaca", dodao je Steljić.

A on funkcionira na način - da ako ga netko otrgne iz ruke zaštitara - od njega neće imati koristi.

Ove godine prijavljeno je pet posto više razbojstava nego lani

U srcu kofera nalazi se elektrokemijska zaštita. Kada zaštitari novac u kofer i zaključaju kofer, pljačkaši mogu kofer fizički uzeti no bilo kakvo nasilno provaljivanje na bilo koji način aktivira elektrokemijskiu zaštitu koju ste vidjeli koja automatizmom uništava novac.

Po podacima policije, u prvih 9 mjeseci ove godine prijavljeno je 499 razbojništava. Razriješeno je 267 razbojništva iz tekuće godine i ranijih razdoblja. U navedenom razdoblju u odnosu na isto razdoblje 2018. godine razbojništva su u porastu za 5,3 posto.

Prema objektima napada, u prvih devet mjeseci 2019. godine evidentirano je 10 razbojništva u poštama te su u padu za 60 posto u odnosu na isto razdoblje u 2018. godini kada ih je evidentirano 25.

U prvih devet mjeseci 2019. godine evidentirana su četiri razbojništva u poslovnicama banaka, što predstavlja također pad od 42,9 posto u odnosu na isti period prošle godine kada ih je evidentirano sedam.

U mjenjačnicama je u prvih devet mjeseci 2019. godine evidentirano pet razbojništava, što u odnosu na šest razbojništava u devet mjeseci 2018. godine predstavlja pad od 16,7 posto.

Evidentirano je 17 razbojništava na benzinskim crpkama u prvih devet mjeseci 2019. godine, što je u odnosu na 24 evidentirana razbojništva u istom razdoblju 2018. godine pad od  29,2 posto.

U kladionicama je evidentirano 14 razbojništava u prvih devet mjeseci 2019. godine, dok ih je u istom razdoblju prošle godine evidentirano 18, što opet predstavlja pad od 22,2 posto.

RTL.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!