AKTUALNO

Što sve Karlovčani bacaju u kanalizaciju začudilo bi mnoge - na pročistaču završilo čak i cijelo tele!?

Što sve Karlovčani bacaju u kanalizaciju začudilo bi mnoge - na
pročistaču završilo čak i cijelo tele!?

Što sve Karlovčani bacaju u kanalizaciju začudili biste ste definitivno, a gotovo je nevjerojatan podatak da su, kako saznajemo, radnici Vodovoda na "rešetki" pronašli i cijelo tele,

Bilo kako bilo, u protekloj je godini kanalizacijski sustav s pročistačem pretrpio čak preko 43 tone otpada kojem je mjesto u kanti za smeće a ne u kanalizaciji.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Vlažne maramice neprijatelj br.1

- To su uglavnom krpe, vlažne maramice, štapići za uši, ručnici od netkanog tekstila pa i najlon čarape. U proteklih 5 godina u sustav odvodnje ubačeno je preko 274 tone smeća, kažu nam u Vodovodu.

Kako dodaju, Vodovod i kanalizacija jest odgovorna za održavanje javne odvodnje te pročišćavanje otpadnih voda, no važno je naglasiti kako odgovornost leži na svima te počinje upravo u našim domovima, mjestu gdje od najranije dobi usvajamo mnoge korisne navike.

Jedna od njih je, kažu u Vodovodu,i savjesno ponašanje spram sustava

odvodnje.

Školjka WC-a

Ako u školjku vašeg WC-a bacate kuhinjsko ulje, masti, ostatke hrane, pepeo, slamu, krpe, perje, dlake, otpaci i strugotine metala, plastike i drva, građevinski materijal, kemikalije, boje, lakovi, lijekovi, zapaljive ili eksplozivne tvari i tekućine, onda izgleda da baš i niste ekološki osviješteni. Problem je velik, jer priličan broj Karlovčana ne razmišlja o tome i baca u odvode sve i svašta.

- Da nema uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i precrpnih stanica koje kanalizaciju usmjeravaju na uređaj, ove 274 tone otpada završilo bi u rijeci Kupi, kažu u Vodovodu. Dodaju da je pročišćavanje otpadnih voda omogućilo revitalizaciju rijeke Kupe. Koliko, treba tek vidjeti jer je Kupa u Karlovcu prilično devastirana a sjetimo je se tak kad nabuja i uzrokuje paniku zbog poplava.

Loše navike

- Kada otpad umjesto u kanti za smeće, završi u odvodima, tada smo korak dalje od ove ostavštine. Zbog loših navika trpi okoliš i zdravlje, a održavanje sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda zahtijeva sve više novca i vremena. Sve to može se izbjeći jednostavnom promjenom navika, rekao je direktor Vodovoda i kanalizacije Ivica Horvat.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!