AKTUALNO

Rad za opće dobro zaživio u Karlovcu: Korisnici "socijale" imaju obavezu odazvati se, a u kombinaciji s javnim radovima mogu i zaraditi

Rad za opće dobro zaživio u Karlovcu: Korisnici

- Od 11 naših korisnika koji sada rade, neki su djelomično radno sposobni, neki 10 godina uopće nisu dobili priliku za raditi. Ovo je prva prilika da 4 sata mogu raditi, da su važni sebi i našem društvu i puno im to znači, to su osobe koje su izgubile radne sposobnosti, radne navike, koje sebi i drugima nisu bili korisni do sada. Vraćena im je radna sposobnost i radne navike, a oni pokazali koliko žele raditi. Na godinu ćemo ih malo više zaposliti; ima puno ljudi na Zavodu koji su nesposobni za posao, nikada ga neće dobiti ako ih ne uključimo u javne radove, kazao je Petar Banić, predsjednik Milosrđa, udruge koja vodi i karlovačko Sklonište za beskućnike.

Upravo je u Milosrđu kroz javne radove, mjeru poticanja zapošljavanja, posao pronašlo 11 dugotrajno nezaposlenih osoba, a kada se kod korisnika socijalne pomoći ova mjera kombinira s radom za opće dobro, sada zaživjelim i u Karlovcu, oni ne ostaju bez tog prava.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Rad za opće dobro bez naknade, po riječima ravnateljice Centra za socijalnu skrb Mirjane Pogačić, zakonom je propisan za korisnike zajamčene minimalne naknade i oni koji su djelomično ili potpuno radno sposobni, obvezni su odazvati se pozivu gradova i općina na takav rad. Ne odazovu li se, a za to nemaju opravdanog razloga, zajamčena minimalna naknada bi im mogla biti ukinuta.

- Do sada su rad za opće dobro koristile neke općine u našoj županiji, a sada počinje i Karlovac. To znači da će korisnici zajamčene minimalne naknade, kojima Grad pomaže kroz naknadu za stanovanje i slične pomoći na koje kao korisnici zajamčene minimalne naknade imaju pravo, moći  biti pozvani da odrade neke manje komunalne poslove, one koji ne zahtijevaju velike troškove. Ne radi se o radnom odnosu, to su radovi koji se mogu obaviti blizu mjesta stanovanja korisnika, tako da nema nikakvih putnih troškova, u njegovom susjedstvu, neka košnja, uređenje zelenih površina i slično, na poziv Grada. Ako se rad za opće dobro kombinira s javnim radom, da se polovica od osam sati radi jedno, druga polovica drugo, tada se plaća od 4 sata ne uzima u prihod. Znači, ostaje i dalje korisnik minimalne novčane naknade sa svim drugim pravima koje ima, pomoći za plaćanje struje, za školske knjige itd., pojasnila je Pogačić.

Na ovaj način, napomenula je dogradonačelnica Andreja Navijalić, pomaže se onima koji su u najtežoj situaciji ne samo financijski, nego i da se osjete korisnima u zajednici. Zato će takvih prilika za posao biti još.

- U planu je sklapanje sporazuma s gradskim tvrtkama i ustanovama kako bi po sličnom modelu mogli uključivati ljude koji su na minimalnoj zajamčenoj naknadi u rad za opće dobro. Korisnicima socijalnog programa nastavit ćemo pomagati kroz podmirivanje stanovanja i režijskih troškova, onima kojima je potrebno topli obrok, pomoć u prehrani, u Skloništu za beskućnike krov nad glavom... i nastojati da se uključe u rad za opće dobro kako bi se osjetili korisnima, izjavila je Navijalić.

Radovi za opće dobro bez naknade provodit će se do kraja godine, a korisnik ZMN koji u njima sudjeluje mjesečno treba odraditi najmanje 30, a najviše 90 sati.

KAportal.hr

 

Izdvojeno


Reci što misliš!