AKTUALNO

Projekt Promjena: Osim njihovih žrtava, u Karlovcu pomoć mogu dobiti i nasilnici, ali samo ako ispune jedan uvjet

Projekt Promjena: Osim njihovih žrtava, u Karlovcu pomoć mogu
dobiti i nasilnici, ali samo ako ispune jedan uvjet
foto ilustracija - Pixabay.com

Zahvaljujući projektu Promjena – korak do sigurnosti, što ga od lani pa do 2020. provode Ženska grupa Korak i Centar za socijalnu skrb Karlovac zaživjelo je prvo savjetovalište u kojem pomoć mogu, osim žrtava, dobiti i počinitelji nasilja. Riječ je o trogodišnjem projektu, koje godišnje sa 180.000 kuna podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a zahvaljujući kojem su u prvoj godini educirani savjetnici Koraka i Centra, te otvorena savjetovališta za pomoć ženama i djeci nakon što izađu iz skloništa za žrtve nasilja, te počiniteljima nasilja.

- Do sada nismo radili s počiniteljima nasilja i mislim da je ovo nešto što može uroditi plodom. Ne znači da, ako se nasilje dogodi jedanput ili dvaput, da se ne može nešto promijeniti, ali samo ako i žrtva i počinitelj nasilja želi promjenu u svom životu, onda možemo nešto postići. Mi smo tu da im pomognemo, ali to su sve dobrovoljni klijenti, oni moraju sami osjetiti potrebu da im je pomoć nužna. Naš je cilj da i žrtva nasilja i počinitelj shvati da svoje ponašanje mogu mijenjati i da može biti uspjeha u životu, kazala je na današnjoj pressici predsjednica Koraka Mirjana Duduković.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Voditeljica projekta Davorka Bišćan napmenula je da žrtvama nasilja godina u skloništu nije dovoljna da se osamostale pa u savjetovalištu s njima rade po individualnim programima, i u Savjetovalištu i na terenu. Od 1. veljače, kada su savjetovališta otvorila svoja vrata, radili su s dvije žene i četvero djece, te četvoricom počinitelja nasilja. Neke su u Savjetovalište uputili centri za socijalnu skrb, dok se jedan, iz Sisačko-moslavačke županije, sam javio i zatražio pomoć psihologa.

- Nadamo se da će u Savjetovalištu biti sve više onih koji će htjeti pristupiti takvom savjetodavnom radu iako je to dosta teško postići. U prvoj godini ipak smo postigli da je bilo i nekoliko onih koji su počinili nasilje u obitelji, a htjeli su raditi na sebi i svome ponašanju i dalje. Drugi dio koji nam je jako važan u prvoj godini je bila edukacija stručnjaka; uz troje stručnjaka iz Koraka, završilo ju je i 14 stručnih radnika iz Centra za socijalnu skrb. To smatramo velikim kapitalom, a i nastavit će usavršavanje kako bi mogli pomagati ljudima. Radit ćemo i na još jačoj povezanosti institucija i udruga koje inteveniraju u slučajevima naslja u obitelji kako bi one dale zaštitu i sigurnost žrtvi, a poruku počinitelju, napomenula je ravnateljica karlovačkog Centra za socijalnu skrb Mirjana Pogačić.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!