AKTUALNO

Luščić budućnosti osmislile zagrebačke arhitektice - stambene zgrade, poduzetnički centar, parkovi, kino na otvorenom i - bazen

Luščić budućnosti osmislile zagrebačke arhitektice - stambene
zgrade, poduzetnički centar, parkovi, kino na otvorenom i - bazen

Višestambene zgrade, poduzetnički centar, parkovi, kino na otvorenom i bazen s toplom vodom - dio su sadržaja koji bi u godinama koje slijede trebali niknuti na Luščiću, na prostoru nekadašnje vojarne i susjednim, gradskim česticama.

Sve bi trebalo biti jasnije definirano nakon donošenja Urbanističkog plana uređenja Luščić-centar, za koji su smjernice upravo određene pobjedničkim radom međunarodng arhitektonsko-urbanističkog natječaja.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

To je The fantastic fores pehnomenon: Testing a new narrativ, čije su autorice Hana Dašić, Iva Erić, Jana Horvat, Ria Tursan i suradnica Andrea Majić, a ovlašteni arhitekt Krešimir Renić iz Zagreba, koji su osvojili prvu nagradu Europanovog natječaja za lokaciju bivše vojarne Luščić u Karlovcu.

I ovo djelo, nagrađeno s 12.000 eura, kao i ono koje je osvojilu 2. nagradu, 6.000 eura, autora Jürgena Höflera, arhitekta iz Austrije i Julie Legezynska, umjetnice iz Poljska, te preostalih 8 što su ih autori iz cijele EU, uz uvjet da su mlađi od 45 godina, mogli prijaviti na ovaj međunarodni natječaj, Karlovčani će imati priliku vidjeti na izložbi u ožujku iduće godine.

Tada će biti i jasnije što predviđa rad koji će uvelike odrediti budući izgled ogromnog prostora na Luščiću: 104.000 četvornih metara je u vlasništvu Grada, još 160.000 kvadrata nekadašnje vojarne zatraženo je od RH, a nekoliko tisuća kvadrata gradskog zemljišta naslanja se na to područje pa doista na svemu tome može niknuti grad, ili bar gradić, u gradu.

- Ovaj rad koji je dobio prvu nagradu, prema usmenom obrazloženju što nam je prezentirano, pisano čekamo, zaista je uzeo u obzir  samu vrijednost prostora, činjenicu da je parcela koju je država darovala Gradu isključivo vezana za javne namjene, a sugestija je da se, obzirom na neodrživost, dio projekta na području koje je od ranije u gradskom vlasništvu, usmjeri ka privatnim investicijama. Među onome što je predviđeno za javnu namjenu, prijedlog  je da to zaista zaslužuje jedan istraživački centar (poduzetnički centar), naglasak je stavljen i na zelenu energiju, odnosno, potencijal Karlovca vezan za geotermalnu energiju, predloženo je da se dio prostora iskoristi za stambenu izgradnju, te parkove, trg, jedan je dio predviđen kao kino na otvorenom... Zanimljivo je da je rad jako stavio naglasak na očuvanje sadašnjeg hortikulturnog uređenja, odnosno, stabala, kazao nam je gradonačelnik Damir Mandić.

Samo rješenje ne predviđa izgradnju škole i vrtića, no to će se sasvim sigurno nametnuti kao sadržaj neophodan u tom dijelu grada, a autori nisu precizirali ni način korištenja geotermalne energije, osim da je za javne sadržaje. A to će značiti da će, nakon godina spominjanja Rakovca kao lokacije, gradski bazen, nekad, biti na drugoj strani grada, na Luščiću.

- Nakon što javno budu prezentirani svi radovi pristigli na natječaj, ovaj će biti temelj za izradu Urbanističkog plana uređenja Luščića, slijedit će i javne rasprave i savjetovanja i svi će imati priliku vidjeti i predložiti što i kako dalje. Mislim da je dobro da smo išli s ovakvim natječajem jer u svih 10 radova postoji promišljanje Karlovca u skladu sa strukom i s održivošću, a i dobro je vidjeli trendove prisutne u svijetu koji se mogu implementirati kod nas, zaključio je Mandić.

Ocjenjivački sud o pristiglim radovima raspravljao je u dva kruga, u rujnu i studenom, a njegovi članovi su arhitekti prof.mr.sc. Leo Modrčin, mr.sc. Olga Magaš, prof. Maruša Zorec, Branimir Medić, Gorica Mehić, Krešimir Damjanović i Dražen Pejković, te novinarka i povjesničarka umjetnosti Patricia Kiš i ekonomist Šime Erlić, pročelnik Upravnog odjela za EU fondove u Zadru, zamjenski članovi arhitekti Vladimir Jakovac i dr.sc. Svebor Andrijević, a tajnica natječaja je Maja Furlan Zimmermann.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!