Nekategorizirano

Ljepota i zdravlje: Blagodati masaže

Ljepota i zdravlje: Blagodati masaže

Masaža je terapija dodirom, koja nije samo divno, ugodno iskustvo opuštanja nego donosi i bezbrojne dobrobiti za zdravlje. Tretman masažom može opustiti napetost u tijelu, smiriti um i nahraniti dušu, istovremeno donoseći izlječenje na brojnim različitim razinama.

Masaža kroz povijest

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Nemoguće je točno odrediti podrijetlo masaže, ali sa sigurnošću mogu reći kako je to jedna od najstarijih terapija na svijetu. Svaka kultura širom svijeta koristila se nekim oblikom masaže u svrhu liječenja i prevencije bolesti. Kama Sutra i drevni ajurvedski spisi sadrže mnoge zapise i o senzualnoj masaži koja se koristila za užitak, duhovnu praksu te opće zdravlje i dobrobit. Potraga za tjelesnom izvrsnošću bila je najvažnija, a masaža je imala nerazdvojivu ulogu u uzdizanju tijela i duha. Masaža se izrazito preporučivala za liječenje umora, sportskih ili ratnih ozljeda, ali i bolesti.

U 5.st.pr.Kr., Hipokrat, slavni „otac moderne medicine“ izjavio je kako čak i uspješan liječnik mora imati iskustvo u umijeću „trljanja“ i propisivao mirisnu kupku kao put za dobro zdravlje i kondiciju, a zatim je slijedila svakodnevna masaža s uljima. Rimljani su masažu uključivali i u obrede kupanja, kako bi probudila živce, ubrzala cirkulaciju i oživjela zglobove. Postupak je završavao obilnim nanošenjem finog ulja na cijelo tijelo, kako bi se koža dohranila i održala mekom i glatkom. U srednjem vijeku, u Europi, dodir je postao povezan s „tjelesnim užicima“ u očima katoličke crkve, te je masaža bila odbačena kao vrlo grešna aktivnost. Njezina se primjena ograničila na područje folklora a znanje se prenosilo ženskom linijom- lokalne „vidarice“ ili primalje- zajedno s poznavanjem biljaka i drugih ljekovitih sredstava. Takvo se znanje promatralo sa sumnjom i moglo je dovesti do progona pod optužbom za vještičarenje.

U renesansno doba dolazi do ponovnog oživljavanja zanimanja za klasičnu medicinu, pa je masaža postala poznatija i u glavnoj struji društva. U moderno doba, krajem 19.st. švedski gimnastičar Per Henrik Ling povratio je terapeutsku masažu u Europu. Ling je razvio sustav masaže zasnovan na fiziologiji, gimnastičkim pokretima i masaži. Njegove su metode postavile temelje moderne fizioterapije, a „švedska“ terapija masažom ubrzo je postala dijelom medicinske prakse. Razvoj je nastavljen sve do 60-tih godina kada terapija masažom postaje holistički tretman koji može uravnotežiti um, tijelo i osjećaje, a ne samo ublažiti mišićne bolove. Taj holistički pristup danas je u širokoj uporabi zajedno s klasičnom medicinom, kao dodatak konvencionalnim medicinskim tretmanima.

Snaga dodira

Dodirnuti druge ili biti dodirnut jedna je od naših najinstinktivnijih potreba. Dodir je jedan od osnovnih ljudskih nagona, te ima moć utješiti i umiriti na mnogo razina. Može opustiti tijelo, smiriti um te potaknuti zacjeljivanje i dobar osjećaj. Prirodna je reakcija posegnuti i dodirnuti, često s namjerom da se umiri i utješi te stoga nije čudno što mnogi dodir promatraju kao fokus i središte energija. Brižan dodir pun ljubavi koji dolazi od drugoga od znatne je važnosti za razvoj zdravog ljudskog bića. Za dijete, dodirivanje, kupanje, držanje, nošenje, milovanje i odijevanje bitan je dio života, a dodir je nužan za zdrav rast i razvoj kako tjelesni tako i emocionalni. Potreba za dodirom ne završava s djetinjstvom, no kako odrastamo, mnogi od nas počinju se bojati ispružiti ruku i dodirnuti jedni druge. Ne vjerujući instinktivnim porivima ljubavi, izgubili smo dodir sa samima sobom i s mudrošću tijela. Provođenjem terapijskih tehnika dodirom ponovno uspostavljamo kontakt sa sobom ali i s drugima na način koji je siguran, brižan i nenapredan.

Dobrobiti

Mnoge terapije dodirom u širokoj su uporabi u zdravstvu kao tretmani za bol, ublažavanje neugode i popravljanje funkcionalnog rada organizma. S obzirom na pritiske modernog života i povećan broj pojava bolesti povezanih sa stresom, terapije dodirom imaju važnu ulogu u svakodnevnom životu. Bolna leđa i ramena nakon napornog radnog dana provedena pred računalom ili na nogama, napeti nožni mišići nakon previše vježbe ili problemi s cirkulacijom koji proizlazi iz sjedilačkog načina života... samo su neki od simptoma profesionalnih bolesti koje nam prijete tijekom života, a koje možemo ublažiti uz ljekovitu snagu dodira.

Odvojiti vrijeme za sebe i uživati u npr. umirujućoj masaži stopala, znači ublažiti barem dio napetosti u svakodnevnici i ponovno se vratiti u dodir sa sobom i svojim prioritetima kako bismo se u svojim tijelima osjećali opušteno i normalno.

Danas smo sigurni, kako djelujući na tjelesnoj i na psihološkoj razini, masaža ima sposobnost opustiti i oživiti osobu koja je prima. Dok tehnike i potezi masaže mogu ublažiti bolove i napetost u ukočenim i bolnim mišićima, poboljšati sporu cirkulaciju ili eliminirati toksine, brižni dodir ruku na tijelu istovremeno ublažava i mentalni stres te vraća emocionalnu ravnotežu. Dok napetosti popuštaju, dolazi do integracije fizičkog tijela i emocija koje ga pokreću što razbija začarani krug napetosti te uspostavlja ravnotežu između uma i tijela.

www.salonoaza.hr

Izdvojeno


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.