KRAJ PUTA U FRANCUSKOJ Portugal u produžetku svladao Vatrene

U osmini finala Europskog prvenstva u Francuskoj, Hrvatska se susrela s reprezentacijom Portugala, koji je slavio u produžecima

HRVATSKA - PORTUGAL 0:1 (0:0, 0:0) Europsko prvenstvo 2016., osmina finala. Stade Bollaert-Delelis, Lens. Sudac: C. Velasco Carballo (Španjolska) Strijelci: 0:1 - Quaresma (117') Žuti kartoni: Carvalho (78') Hrvatska: Subašić, Strinić, Vida, Ćorluka (od 120' Kramarić), Srna, Badelj, Modrić, Brozović, Rakitić (od 110' Pjaca), Perišić, Mandžukić (od 88' N. Kalinić). Izbornik: A. Čačić. Portugal: Rui Patricio, Guerreiro, Pepe, Fonte, Cedric, Carvalho, Adrien Silva (od 108' Danilo), Joao Mario (od 87' Quaresma), Andre Gomes (od 50' Sanches), Ronaldo, Nani. Izbornik: F. Santos.

Hrvatska nogometna reprezentacija zaključila je svoj nastup na ovogodišnjem Europskom prvenstvu u Francuskoj u osmini finala, minimalnim porazom od nacionalne selekcije Portugala.

Prvo je poluvrijeme proteklo o obostrano čvrstoj, organiziranoj igri u kojemu niti jednom suparniku nije dopušteno previše prostora za razvoj napadačkih akcija. Portugalci su jedinu prigodu imali u 25. minuti, kada je Pepe pucao glavom preko grede, a Hrvati su uzvratili pet minuta poslije, Perišićevim pokušajem u bliži kut nakon prolaska po desnoj strani. Šansa se nedugo prije odmora otvorila i Mandžukiću nakon prekida te Striniću na lijevoj strani, ali portugalski vratar nije imao pravog posla.

Niti u nastavku nije bilo popuštanja, a Brozović s jedne i Sanches s druge strane nisu bili precizni, dok je najbolju priliku propustio Vida kada je u 62. minuti pucao glavom pokraj gola.

Ušlo se stoga u produžetke, u kojima je Hrvatska više kombinirala pred portugalskim golom. Pucali su N. Kalinić pa Brozović, a u 113. minuti opet je Vida zamalo postao hrvatski junak. Igrala se 116. minuta kada je N. Kalinić za centimetar zakasnio na Perišićevu loptu, a u nastavku akcije upravo je Perišić pogodio vratnicu. No, Portugal je potom krenuo u protunapad, Subašić je zaustavio Ronaldov pokušaj, ali Quaresma je odbijenu loptu poslao u mrežu. U sudačkoj nadoknadi ponovno je Vida imao još jednu šansu, ali ni ta lopta nije završila u mreži. Portugal će 30. lipnja u Marseilleu igrati četvrtfinalni dvoboj protiv Poljske.

Hrvatski izbornik Ante Čačić sažeo je dojmove poslije poraza od Portugala zbog kojega se Vatreni opraštaju od Europskog prvenstva u Francuskoj.

Hrvatska je ispala u osmini finala europske smotre, primivši pogodak u 117. minuti dvoboja s Portugalcima.  - Moramo čestitati Portugalu na prolasku u četvrtfinale. Ako možemo tražiti bilo kakvo zadovoljstvo nakon ovakvog raspleta, to je da smo odigrali još jednu dobru utakmicu. Imali smo više prilika, kontrolirali smo posjed lopte, bili smo dominantna momčad, ali napravili smo jednu pogrešku koja je kažnjena. Zato je nogomet toliko popularan, a momčad koja je prošla dalje nije bila bolja. No, siguran sam da će Portugal otići do finala - ispričao je poslije susreta hrvatski izbornik Ante Čačić.

Vatreni su imali više prilika za pogodak, ali Portugal je svoj jedini udarac u okvir gola pretvorio u pobjedničko slavlje. - Pokušavali smo napadati od početka, no Portugal je igrao organiziranu obranu, s osmoricom iza lopte. Njihovi najbrži igrači, Nani i Ronaldo, samo su čekali priliku, koju im nismo omogućili sve do kraja, a promašivali smo šanse i prije i poslije pogotka. Nije lako dominirati u ovakvim tijesnim utakmicama, sve su to dobre momčadi u drugom krugu, a naposljetku smo mi mogli biti ti koji slave. Možda smo to više i zaslužili, ali broje se pogoci - zaključio je Čačić.