ŽUPANIJA / DUGA RESA

Kolekcionar iz Duge Rese Josip Zlatunić skupio više od 600 piva iz cijelog svijeta, ali niti jednu nije probao

Kolekcionar iz Duge Rese Josip Zlatunić skupio više od 600 piva iz
cijelog svijeta, ali niti jednu nije probao

Uskoro će u Karlovcu početi jubilarni 30. Dani piva na kojima će se okupiti na tisuće pivoljubaca i uživati u različitim okusima i vrstama piva. Dugorešanin Josip Zlatunić također voli pivu, ali na malo drugačiji način. Više od dva desetljeća, on marljivo prikuplja različite vrste piva, pa je do danas napravio zanimljivu i impozantnu kolekciju koja broji više od 600 primjeraka, ali nijednu od njih nikad probao.

Prvo skupljao "čokančiće"

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

- Počeo sam s ovim hobijem zapravo 1992.godine kad sam zbog zdravstvenih razloga, bio sam ranjen, te sam poslušao savjet liječnika i prestao konzumirati alkohol u bilo kojem obliku. Tada sam počeo prikupljati prvo one male bočice s različitim alkoholnim pićima „čokančiće“ kako sam ih zvao, ali kad bi došli prijatelji uvijek bi mi poneku bočicu ispraznili.

Tada sam odlučio prijeći na pivo i tako od 1994. godine kontinuirano prikupljam različite vrste i serije piva, ali ni jednu nisam kušao. Do sada sam prikupio više od 420 boca i oko 210 konzervi piva. Plastične boce više ne skupljem, jer su sklone deformiranju i pucanju. U početku sam kupovao pivo, ali kasnije su mi ih donosili prijatelji iz svih krajeva svijeta.

Prvo pivo - bezalkoholno!?

Prva piva u mojoj kolekciji bila je Karlovačko bezalkoholno pivo, a kasnije sam kompletirao prvo Karlovačko i zatim Ožujsko pivo, dakle imam sve vrste koje su te davne 1996. bile na tržištu. Najdraža mi je kolekcija „Selekcija autentičnih Belgijskih piva“, zatim Kelheim, Njemačka, a imam i zanimljivu kolekciju iz privatne slovenske pivovare Vizir. Imam pivo iz Sibira, Maroka, Izraela, Turske, Rusije, a od europskih svih zemalja po nešto, osim Engleskih i Francuskih. Također mi nedostaju američka piva, jer iako mi sin često tamo putuje ne smije pivu nositi u avionu. No, sve više vrsta piva ima i u Hrvatskoj pa vjerujem da ću svoju kolekciju malo pomalo i dopuniti vrstama koje mi nedostaju – ispričao nam je Josip Zlatunić koji svoje umirovljeničke dane uz ostale obveze često provodi preslagujući svoje kolekcije.

Pivski hobist

Iako u Hrvatskoj ima puno pivopija, Josip kaže kako nema baš puno onih koji se bave hobijem poput njega, te je dosad uspio stupiti u kontakt samo s jednim pivskim hobistom. Jako puno piva dobio je zahvaljujući prijateljima vatrogascima iz Slovenije, koji su mu darovali broje vrste. On svoju kolekciju za sada čuva u vikendici, koja se trenutno preuređuje, ali zato ima i zanimljive planove.

Želja mi je da svoju kolekciju posložim po proizvođačima i vrstama te da napravim izložbu piva u Dugoj Resi. Možda to uspijem organizirati dogodine, u Demokratskom rasadniku, u vrijeme Dana piva u Karlovcu, kako bi i naš grad imao jedan pivski događaj – kaže Josip.

Jednom je imao i provalu u vikendicu, pretpostavlja da je bila riječ o nestašnim maloljetnicima, jer nije bilo ništa ukradeno samo su obijena bila vrata, no na svu sreću nije stradala ni piva. Naime, da su kojim slučajem provalnici krenuli u konzumaciju Josipove kolekcije to ne bi baš dobro završilo, jer piva kojoj je odavno prošao rok trajanja mogla bi izazvati jake probavne probleme, a u težim slučajevima i trovanje želuca.

Pive i krigle

Inače, Josip nam se požalio kako je od jedne pivovare zamolio da mu pošalju popis svih vrsta piva koje proizvode kako bi lakše kompletirao kolekciju, ali su ga glatko odbili. Zanimljivo kako bi u drugim državama zasigurno ovakav Josipov hobi iskoristili za dobru promidžbu svojih proizvoda, no mi smo još jako daleko od toga.

U kolekciji osim poznatih marki piva naišli smo i na navijačku pivu, zatim veliko zanimljivo pakiranje Zipfera od pet litara, a Josip ima i popriličnu kolekciju pivskih čaša i krigli. Tu je i nekoliko starih foto aparata, pegli na žar…

No, osim piva, Josip se bavi i numizmatikom, te ima popriličnu zbirku starog papirnatog i kovanog novca, najviše iz bivše države, ali i mnogih susjednih zemalja. Najstariji je novčić u zbirci je groš iz Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca iz 1938. godine. Josip kaže kako nikad nije financijski procjenjivao vrijednost zbirke, već je to ostavština koju, obzirom da ima tri sina i osmero unučadi, planira ostaviti u obiteljsko nasljeđe.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!