AKTUALNO

KAretrovizor: Kipuću vodu u Rečici tada "naša" INA je otkrila još prije 30 godina - sad naši lokalni vlastodršci otkrivaju toplu vodu

KAretrovizor: Kipuću vodu u Rečici tada

I dok čekamo studiju isplativosti geotermalnih izvora u Karlovcu i njegovoj okolici koju su gradski čelnici obećali za početak ove godine, a sad smo, eto već na njenoj polovici, i još ništa, nije zgorega podsjetiti se iz starih novina ideja i istraživanja na ovu temu iz vremena kad se time nisu bavili političari nego struka. Konkretnije, INA dok je bila socijalistička firma, ali naša, za razliku od sad kad smo je prodali za „siću“ Mađarima kojima se živo fućka za energetske i bilo kakve druge strateške interese ove države, važan je samo goli profit, kako to i dolikuje ovom našem bajnom kapitalizmu.

Dakle, INA je u prošlosti više puta i na više mjesta istraživala karlovačko podzemlje, prije svega u potrazi za naftom jer je bilo indicija da je na području Rečice ima duboko ispod površine. Bušenja su počela početkom osamdesetih i u šest godina nafta i plin nisu pronađeni, no u kasnijoj fazi istraživanja pronađeno je bar nešto potencijalno iskoristivo; topla voda, dapače kipuća.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

To je otkriće najavljivano kao nova era grijanja u Karlovcu, baš kao i danas. Samo tada smo već bili u fazi konkretnih istraživanja i bušenja pa se stvar nije pomakla s mjesta 30 godina. Sad krećemo ponovno od nule, od preliminarnih istraživanja, studija izvodljivosti i isplativosti i – dakako – osnivanja gradske tvrtke. Nažalost, nemamo zašto biti previše optimistični vezano uz ambiciozni plan alternativnog grijanja karlovačkih stanova i kuća, ako gledamo empirijski po drugim slučajevima. Ne treba ići dalje od činjenice, nama tvrtka koja vodi imaginarni Centar za gospodarenje otpadom nije došla ni do faze makete, a za to veliko ništa isplaćuje redovito plaće na teret poreznih obveznika već puno desetljeće. Eksploatirali bi toplu vodu iz dubokog podzemlja, a nismo u stanju podići ni običan deponij za komunalni otpad.

„Nova era u grijanju Karlovca“, Karlovački tjednik, 09. lipnja 1988.

Na bušotini Karlovac 3, kako se zove lokacija u šumama kraj Rečice, radnici INA-Naftaplina prije desetak dana pronašli su velike količine tople vode. Prva istraživanja pokazala su da se radi o većem energetskom potencijalu.

Prva ispitivanja geotermalne vode, rekao je uz ostalo Zdenko Trtanj, rukovodilac bušećeg tornja Karlovac 3, pokazala su da iz ove bušotine na dan izlazi 1200 kubika tople vode koja na površini ima temperaturu od 95 stupnjeva Celzijusa. Na geotermalnu vodu naišli su bušači već na 1800 metara, a sloj tople vode protječe na više od 1000 metara u dubinu. Prema prvim ispitivanjima voda ima malo mineralnih sastojaka pa je izuzetno pogodna za korištenje u privredi i komunalnim djelatnostima, zaključuje Trtanj.

- U ovom času je teško govoriti o perspektivama ovog nalazišta, odnosno o mogućnostima da se topla voda iz rečičke šume dovede u Karlovac, jer - istakao je Marijan Glas iz službe istraživanja INA –Naftaplin – daljim ispitivanjima utvrdit će se količine ove vode na lokaciji Karlovac 3 i rezervoarske karakteristike kako bi se mogle dati procjene izdašnosti pa i trajanje ležišta.

Dakle, za bilo kakvu dalju akciju potrebna su istraživanja, međutim ovi podaci o bušotini i kvaliteti tople vode ukazuju da ima mjesta optimizmu. Na primjer, iz ove bušotine topla voda izlazi pod pritiskom od 3,5 bara, što je dovoljno za eksploataciju, nadalje izvor je vrlo izdašan, a visoka temperatura vode omogućava da se bez većih gubitaka dovede na veće udaljenosti...

Mogućnost da se geotermalna voda iz Rečice koristi za potrebe Karlovca, predstavlja bez sumnje veliki izazov jer eventualni pozitivni nalazi, da se topla voda može koristiti za industriju i grijanje zgrada, predstavljaju za Karlovac i okolicu velike razvojne perspektive. Naravno, ne treba se zanositi da je topla voda iz zemlje jeftina stvar, jer puna ekonomska eksploatacija takvih izvora zahtjeva pozamašna ulaganja.

Istraživanja u šumama oko Rečice, koja s prekidima traju već više od šest godina, potvrdila su da na ovom području nema nafte ni plina, čak ni u tragovima.

Pripremio Tihomir Ivka

Izdvojeno


Reci što misliš!