AKTUALNO

KAretrovizor: Karlovac i njegova atletska staza imaju mjesto u povijesti jugoslavenske atletike, mogu li ostaviti trag i u hrvatskoj atletici?

KAretrovizor: Karlovac i njegova atletska staza imaju mjesto u
povijesti jugoslavenske atletike, mogu li ostaviti trag i u
hrvatskoj atletici?
foto KAfotka.net

U niz objekata koji su za boljih karlovačkih vremena s razlogom građeni, korišteni , maženi i paženi , pa onda zapušteni u ratno doba iz objektivnih i iz sasvim neshvatljivih razloga u vrijeme poslije Domovinskog rata, svakako pripada i atletska staza na stadionu koji nosi ime Branka Čavlovića Čavleka.

U godinama iza nas u predizbornim obećanjima, uz vječitu fatamorganu bazen, i obnova uništenog tartana na stadionu spominjala se tu i tamo u svrhu praznih predizbornih obećanja. Godine su prolazile, a prioriteti su uvijek bili na drugoj strani, usudili bi se reći na strani privatnih interesa u ortačkom kapitalizmu u kojem uživamo. I aktualni gradonačelnik Damir Mandić u predizbornoj kampanji stavio je obnovu atletske staze na svoj popis obećanja. Trebalo mu je prilično da taj relativno jednostavan zahvat dovede do faze realizacije, ali ipak je na pragu održanja obećanja. Dapače, prema objavama s početka ove godine, novac za uređenje staze, odnosno postavljanja novog tartana, u potpunosti će financirati Državni ured za sport. Poklonjenom konju se ne gleda u zube, rekao bi narod, no bez obzira što se staza ne plaća iz gradskog proračuna, najavljena cijena od krupnih 3,6 milijuna kuna zvuči u najmanju ruku neobično i zaslužuje komentar. Naime, pred neku godinu, nova atletska staza na stadionu na sarajevskom Koševu stajala je svega 800 tisuća kuna. Doduše, ima samo četiri trake i po toj analogiji ona od punih osam staza bi koštala 1,6 milijuna što je i dalje za velika dva milijuna manje od karlovačke čiji se završetak očekuje na jesen. Na splitskom Poljudu 2010. je također u potpunosti obnovljeno atletsko borilište uključujući promjenu staze i nakon te obnove Poljud je postao jedini stadion u Jugoistočnoj Europi s najvišim certifikatom međunarodne atletske asocijacije IAAF-a. Obnova je koštala 2,5 milijuna, milijun i sitno manje od karlovačke.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Kako god, obnova atletske staze velika je stvar jer otvara nove perspektive i ucrtava Karlovac na mape na kojima ga dugo nije bilo. Umjesto objašnjavanja zašto takve stvari mogu biti važne najbolje je ilustrirati pričama iz prošlosti, konkretno vremenima kad su se u Karlovcu održavala velika međunarodna natjecanja. Mogla bi opet, ali za to nije dovoljna samo vrhunska staza. Treba nam mjoš nešto što je Karlovac nekad imao, a sad nema. Veliki hotel za početak.

„Karlovac u povijesti jugoslavenske atletike“, Karlovački tjednik, 26. srpnja 1979.

Karlovac je u nedjelju ušao u povijest jugoslavenske atletike. Atletska reprezentacija Jugoslavije je nakon dvodnevnih borbi i u konkurenciji osam reprezentacija osvojila prvo mjesto u „B“ finalu Atletskog kupa Evrope. Time je stekla pravo da se zajedno sa sedam najboljih evropskih reprezentacija natječe u“A“ finalu koje se održati u Torinu 4. i 5. kolovoza. Plasman među osam najboljih evropskih reprezentacija uspjeh kakav gotovo nitko nije očekivao zacijelo je značajan i za Karlovac čije se ime ovih dana pojavljuje u svim važnijim listovima i drugim sredstvima informiranja u zemljama čitave Evrope. O tome dovoljno govori i podatak da je u subotu i nedjelju atletska nadmetanja pratilo 120 novinara sa Starog kontinenta. Nesumnjivo, uspjehu naše reprezentacije doprinijeli su Karlovčani, ne samo uspješnom organizacijom Atletskog kupa, već time što su našim reprezentativcima osigurali optimalne uvjete u pripremnom periodu. Tome su još pridonijele i prigodne osobine Karlovca, klima, zelenilo... Velike pohvale zaslužuje i karlovačka publika. Unatoč velikoj vrućini i sparnom vremenu u subotu, te nedjeljnoj kiši i prohladnom vremenu, oko deset tisuća gledalaca, svim srcem, glasno je bodrilo atletičare u plavim dresovima oba dana…

U potpuno uspjeloj dvodnevnoj atletskoj priredbi Karlovac se afirmirao i kandidirao da u najskorije vrijeme postane i pravi atletski centar. Takvo mišljenje već su izrazili i atletski stručnjaci Jugoslavije, na čelu sa selektorom Danetom Koricom i gotovo svi naši atletičari. Sada zaista treba očekivati da Karlovčani neće olako propustiti šansu da Karlovac postane pravi grad atletike.

„Finale Atletskog kupa u Karlovcu spada u red najbolje organiziranih atletskih priredbi u Evropi. Sve je funkcioniralo besprijekorno, sve je bilo na visokom, evropskom nivou“ - izjavio je u nedjelju navečer Jerzy Bogobowicz, delegat Evropske atletske federacije. Uz pohvale na račun jugoslavenskih atletičara, domaćina i organizatora ove priredbe, Bogobowicz je pridobio simpatije domaćina i jednom velikom, humanom gestom. Novac od svih dnevnica što ih je zaradio za vrijeme službenog boravka u Karlovcu dao je kao prilog za pomoć postradalima od potresa na Crnogorskom primorju.

Pripremio Tihomir Ivka

Izdvojeno


Reci što misliš!