SPORT

INTERVJU – Željko Šančić: Alfa u karlovačkoj gimnastici smo svi mi zajedno u spoju svih generacija!

INTERVJU – Željko Šančić: Alfa u karlovačkoj gimnastici smo svi mi
zajedno u spoju svih generacija!

Dosad je kao gimnastički dužnosnik obnašao brojne dužnosti. Dugo godina bio je i u vrhovnim tijelima hrvatske gimnastike, kao dopredsjednik HGS-a i kao predsjednik Nadzornog odbora. Vodio je gimnastičke reprezentacije na međunarodnim natjecanjima, predstavljao je hrvatsku gimnastiku i na svjetskom kongresu u Ženevi. Kao natjecatelj i sudac proveo je preko 40 godina u tom teškom i zahtjevnom sportu. Kao sportski djelatnik je više od dva desetljeća u samom vrhu karlovačkog sporta.

Nedavno je završen ovogodišnji Ljetni gimnastički kamp u Hostelu Karlovac u Selcu koji je održan u dva ciklusa, počevši 24. srpnja i trajao je sve do 8. kolovoza ove godine. Kroz ovaj kamp, kažu najveći u ovom dijelu Europe, sveukupno je prošlo oko 250 sudionika iz 5 država među kojima i članovi karlovačkog Gimnastičkog kluba Sokol.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

- Koncepcija kampa je aktivni odmor gimnastičara koji uključuje dio bazičnih priprema uključujući i mogućnosti uvježbavanja nekih novih elemenata na spravama i pomagalima. Ujedno je to i razmjena iskustava između trenera kao i međusobno upoznavanje gimnastičarki i gimnastičara koji su na natjecanjima sportski suparnici, a u ovom kampu ponajprije sportski prijatelji – započinje ovaj razgovor naš sugovornik Željko Šančić, predsjednik Gimnastičkog saveza Karlovačke županije i direktor Studentskog centra Karlovac.

Na naš upit kako bi ocijenili ovogodišnji kamp dodaje: - S obzirom na povratne ocjene sudionika usuđujemo se ocijeniti ga visokom ocjenom. S aspekta nas kao organizatora moramo reći da smo vrlo zadovoljni. Kamp je ponajprije namijenjen gimnastičarima iz Gimnastičkog kluba Sokol Karlovac, a s vremenom je prerastao granice Republike Hrvatske.

Kažu najbolji i najcjenjeniji u ovom dijelu Europe? - Ovaj kamp ima jedinstven spoj aktivnog odmora, dijelom bazičnih priprema i specijalističko usavršavanje pojedinih elemenata ili predvježbi za složenije elemente. Naš program je ispunjen od 7 ujutro do 23 sata navečer s mnoštvom sadržaja prilagođenih svakom sudioniku. Kada tome dodamo i brojnu publiku koja s velikim interesom prati treninge i time kod gimnastičara izaziva dodatni trud kako bi se pokazali u što boljem svijetlu, te ambijent u kojem djelujemo, tada to daje značajne komparativne prednosti u odnosu na slične ljetne kampove u Europi.

SPORTSKA KOMPONENTA

Što je s vrhunskim gimnastičarima Hrvatske. Zašto njih nema u Selcu? - Dobar dio vrhunskih gimnastičara ima povoljne uvjete u svojim dvoranama ili pak na raspolaganju veća financijska sredstva za odlazak u velike gimnastičke centre s klimatiziranim prostorima. No i u našem kampu treniraju osvajači brojnih medalja u svojim državama. U redovima Slovenaca ima vrhunskih gimnastičarki iz te nam susjedne države s kojima rade treneri koji su sudionici olimpijskih igara. Tu je i naša Petra Furač i Lovro Čorak koji su istaknuti seniorski gimnastičari.

Što on donosi karlovačkom gimnastičkom klubu? - Jako puno. Prije svega karlovački gimnastičari imaju prigodu po povoljnijoj cijeni boraviti na moru što je jako bitna socijalna komponenta. Isto tako, u GK Sokolu Karlovac dugi niz godina postoji pravilo da klub subvencionira trošak boravka u Selcu za svoje članove. Ta subvencija je to veća što član postigne bolji rezultat na državnim natjecanjima. Za najbolje klub plaća troškove kampa u cijelosti. To klubu daje i edukativnu komponentu. Djecu učimo od ranih nogu da svojim trudom i rezultatima svog rada mogu pomoći kućnom proračunu svojih roditelja. I naravno, športska komponenta je izražena kroz tri treninga dnevno te kroz kupanje, plivanje i ronjenje, ali i skokove u vodu. Na treninzima motiviraju jedni druge i međusobno uče.

Koliko to košta GK Sokol Karlovac? - Trošak cijelog kampa je oko 400 tisuća kuna. Pokriva se najvećim dijelom od participacije sudionika ali i putem javljanja na natječaj na državne ili međunarodne projekte. Kada se zbroje svi prihodi i oduzmu rashodi tada je kamp kao projekt samoodrživ. U sklopu toga su pokrivene i subvencije koje klub daje za svoje članove.

Kakav je danas odaziv djece u gimnastiku? - Interes za upis u gimnastiku je velik. Prošle godine nismo bili u mogućnosti primiti sve koji su se htjeli upisati u gimnastiku zbog nedostatka termina za treniranje.

A talentirani gimnastičari i gimnastičarke? - Uz našu Petru i Lovru Čorka tu su još i Maja Plavetić, Nera Đurić, Lucija Rožman, Fran Šančić, Jeronim Hajsan, Patrik Rajković, Filip Štedul, Matija Tek, Josip Franja Cvitešić, Petar Sinčić, Ana Magdalena Fabijanić, Martina Šegavić ali i brojni drugi.

SPOJ MLADOSTI I ISKUSTVA

Petra Furač je trenutno „prva violina“ kluba. Do kuda dosežu njene mogućnosti? - Petra se približila svom gimnastičkom vrhuncu. Nadamo se da će još dio vremena provesti u ovoj vrhunskoj i zahtjevnoj gimnastici. To podrazumijeva puno odricanja i trpljenja. Pred njom su zahtjevna natjecanja na međunarodnoj razini u kojoj ističemo svjetske gimnastičke kupove u kojima bi mogla postići i bolje rezultate nego do sada ukoliko se poklopi i malo športske sreće. No, paralelno s natjecateljskim angažmanom postupno je uvodimo i u trenerski posao kako bi mogla nastaviti svoje bogato gimnastičko iskustvo prenoseći ga na mlađe članove.

U Karlovcu klub nema konkurencije. Koliko je to dobro? - Naša Sokolska dvorana i raspoloživi termini su pretijesni i za naš klub. Bilo bi dobro da postoji nova gimnastička dvorana s potrebitim spravama i opremom, ali to iziskuje znatna financijska sredstva. Možda jednog dana dođe i do toga. Mi se toga ne bojimo. Naprotiv, gimnastika je bazični šport od interesa za cjelokupnu športsku zajednicu. Što više ljudi prođe kroz gimnastiku to bolje za sve ostale u kojima će nastaviti svoju karijeru oni koji imaju afiniteta i predispozicija za druge športove.

Koliko je uprava „fletna“ u vođenju kluba? - Gimnastičari Sokola na jednu kunu koju dobiju od KŠZ-a priskrbe još 9 dodatnih kuna, za razliku od nekih klubova koji jedva na jednu kunu priskrbe još toliko kroz svoju agilnost. Dakle, Uprava kluba na čelu s prof. Ivanom Jankovićem je vrlo organizirana i vrijedna. I još nešto, krasi nas zajedništvo i suradnja svih generacija u kojoj stariji vode brigu o mlađima, a mladi poštuju starije. Mudrost starijih i kreativna energija mladih spajaju se u najboljem mogućem obliku. To je veliko bogatstvo ovog kluba.

Predsjednik ste Županijskog gimnastičkog saveza kako bi ocijenili rad ostalih gimnastičkih klubova iz županije? - I u Ogulinu i u Dugoj Resi trude se raditi najbolje što mogu u danim okolnostima. Bilo bi dobro kada bi u Dugoj Resi bili malo bolji uvjeti za treniranje. Vesele športski rezultati koji se postižu u tim sredinama. Mi smo zaista sretni kada možemo svjedočiti da gimnastičarke i gimnastičari iz tih sredina uspiju postići športski uspjeh. Inače smo jako dobri prijatelji i predivno zajedno surađujemo u Gimnastičkom savezu.

Za vas kažu da ste „alfa“ gimnastike? - Obnašao sam brojne dužnosti kao gimnastički dužnosnik. Dugo sam bio u vrhovnim tijelima hrvatske gimnastike i kao dopredsjednik HGS-a i kao predsjednik Nadzornog odbora. Čast mi je bila voditi hrvatske reprezentacije na međunarodnim natjecanjima. S ponosom sam predstavljao hrvatsku gimnastiku i na svjetskom kongresu gimnastike u Ženevi. No, kao natjecatelj i sudac proveo sam preko 40 godina u tom teškom ali predivnom športu. I na vaše pitanje da li sam „alfa“ gimnastike odgovorio bih da nisam. Alfa u karlovačkoj gimnastici smo svi mi zajedno u već spomenutom spoju svih generacija. I ovo je prigoda prisjetiti se Ivana Beline, Katice Horvatić, Davorina Magdića, France Blašković i onih iz srednje i mlađe generacije o kojima će se zasigurno još govoriti.

NIJE LAKO BITI VOLONTER

Dugo ste u sportu, trenutno ste član Upravnog odbora KŠZ. Kako bi ocijenili karlovački sport danas? - U športu se stalno morate iznova dokazivati i potvrđivati. Sadašnje vodstvo trudi se odgovoriti na izazove današnjice. Predsjednik KŠZ-a Želimir Feitl i glavna tajnica Marijeta Ćelić istaknuti su športaši i športski djelatnici. U njihovom radu znatno doprinosi i stručna služba KŠZ-a i Upravni odbor u kojem rade dokazani karlovački športski djelatnici. Gospodin Feitl ostavio je vidljivi trag kao predsjednik. Za istaknuti je strategija razvoja športa Grada Karlovca i daljnji nastavak sufinanciranja športskih trenera po klubovima te cijeli niz aktivnosti za boljitak i promidžbu športa.

Da li je prije bilo lakše raditi u krovnoj sportskoj asocijaciji, ili je to danas? - Svako vrijeme nosi svoje. Mi smo se trudili izgrađivati i preuređivati športske terene otvorenog i zatvorenog tipa. Osobno sam ponosan na jedinstveni projekt izgradbe i uređenja školskih športskih igrališta po tripartitnom modelu kojim smo izgradili ili obnovili preko 50 igrališta u našoj županiji uključujući i igralište u Hostelu Karlovac u Selcu. Doprinijeli smo izgradbi i opremanju športskih dvorana. Svojevremeno smo inicirali financiranje rada profesionalnih trenera u prioritetnim klubovima što se ne samo zadržalo nego i proširilo. Danas se vodstvo KŠZ-a suočava sa sve zahtjevnijom administracijom koju nam nameću novi propisi. Teško je danas biti volonter u klubu. Možda bismo trebali ojačati stručnu službu KŠZ-a i tako pomoći brojnim klubovima članicama.

Predsjednik ste i Ronilačkog kluba Karlovac. To je pretpostavljam vaš hobi a gimnastika sportsko opredjeljenje? - Gimnastičar višebojac je svestrani športaš. Volim igrati nogomet, nekad sam to činio aktivnije za NK Ilovac i NK Kupu uz koje me veže puno lijepih trenutaka. Bio sam i strastveni ribolovac u ŠRD Korana. Proveo sam skoro 5 godina u kung fu klubu u Karlovcu pod vodstvom trenera Jovice Glogovca. Volim plivati i roniti. Teško je reći što je hobi a što športsko opredjeljenje. Jednostavno ja sam športaš u duši i tijelu.

Za godinu dana ističe mandat ovom sazivu KŠZ. Kakve su vaše ambicije u tom pogledu? - Želim pomoći u onom obliku u kojem mogu u zajedništvu sa športskim prijateljima i čelnicima lokalne zajednice. Svatko od nas treba dati doprinos za daljnji razvoj športa kao zalog za bolju budućnost mladih. Potrebite su nove mlade generacije koje i kroz šport postaju zdravije kako na osobnoj razini, ali i u širem društvenom smislu, jer šport ući čovjeka kako se ponašati i u porazu i u pobjedi. Vjerujem u slogu i koheziju te daljnji napredak Republike Hrvatske u kojem će športaši biti aktivni i uzorni.

KAŠonline

Izdvojeno


Reci što misliš!