AKTUALNO

Grad koji ne brine za životinje ne može biti dobar ni za ljude - Jelić je za sada tek "izuzetno svjestan senzibilnosti ove teme"!?

Grad koji ne brine za životinje ne može biti dobar ni za ljude -
Jelić je za sada tek

Kako će Grad Karlovac riješiti svoj veliki komunalni problem, a to je zbrinjavanje napuštenih životinja pitanje je "par exellance" jer naum gradske uprave da koncesiju dodijeli u drugu županiju, konkretno u Pokupsko Cerje, izazvao je velik revolt cjelokupne gradske javnosti i posebno volontera koji svakog dana pokušavaju spasiti svaki život iz Skloništa u Utinji.

Gradonačelnik Damir Jelić je jučer onako "na brzinu" sazvao predstavnike četiri udruga i volontere na sastanak u svom uredu kako bi, kažu u gradskoj upravi, "razjasnili problematiku vezanu uz provedeni natječaj". Što je razjašnjeno ne navode u svom priopćenju, a kako na sastanak nisu bili pozvani predstavnici medija možemo samo nagađati što je rečeno predstavnicima udruga. Toliko o gradskoj vlasti koja se diči titulom jedne od najtransparentnijih u državi.

Centar za ubijanje

Koncesija za zbrinjavanje pasa je, podsjetimo, već dodijeljena tvrtki iz Pokupskog Cerja koja ima najjeftiniju ponudu a tu odluku treba samo "amenovati" Gradsko vijeće. Da je u P. Cerju mjesto u kojem bi trebali završavati živa bića sigurno nije, jer skloništem se ne može nazivati centar gdje se životinje ubijaju, kao što se to događalo u Utinji. Razlika je sljedeća - to selo ili što već je u Sisačko - moslavačkoj županiji, udaljeno je 50 i više kilometara od Karlovca, grada koji dodjeljuje koncesiju i to debelo plaćaju njegovi građani iz svojih džepova. Kad naziv ovog mjesta upišemo u tražilicu Google, jedino ispadaju medijski naslovi o lošem postupanju sa životinjama. Možda Google nije mjerodavan, ali znaju li "googlati" u karlovačkoj gradskoj upravi!?Kako nam putem svoje web stranice javljaju iz magistrata, jučerašnji dvosatni sastanak "iznjedrio je nekoliko mogućih rješenja ovog problema."

Jedan od sudionika sastanka je bio i Luka Oman iz udruge Prijatelji životinja. Oman je za Index.hr rekao kako ostaju pri stavu da Grad treba gledati da ispoštuje zakon i volju građana i da životinje ne završavaju usmrćivanjem. Smatra da Karlovac na vlastitom zemljištu može imati sklonište za životinje i da Udruge tome mogu pripomoći.

Potez na gradonačelniku

- Problem koji je nastao se u Karlovcu treba riješiti. Napuštene su životinje u Karlovcu i neka se problem tamo rješava i to na kvalitetan način. Gradonačelnik želi saslušati, no sad je potez na njemu da vidimo koja će konačna odluka biti. Nje još nema. Iskazali smo da suradnja sa skloništem koje ubija životinje nakon 60 dana nije na čast Gradu ni gradonačelniku, rekao je Oman.

- Pokupsko Cerje je jedno od skloništa koje ubija životinje. Svaki Grad treba gledati interese građana i životinja. Najvažnije je da se novac ne izdvaja radi životinja već neodgovornih građana koji napuštaju životinje. Idemo se fokusirati na to da se kažnjavaju oni koji se ne brinu o životinjama, a ne da se sve lomi na nedužnim psima. Nijedan Grad ne može zatvarati oči pred time. Glas lokalnih udruga se također mora ispoštivati. Puno su životinja udomili. Sad se samo možemo nadati da neće sklopiti ugovor s Pokupskim Cerjem, zaključio je Oman dodajući na kraju kako je Velika Gorica kroz četiri godine skloništu Pokupsko Cerje dala više od 5 milijuna kuna, a da je isto sklonište cijelo vrijeme ubijalo pse, rekao je još Oman.

Senzibilnost i svjesnost 

- Sljedeći sastanak dogovoren je za sljedeći tjedan do kada će spomenute udruge usaglasiti svoje stavove oko najboljeg rješenja trenutne situacije. Grad Karlovac je izuzetno svjestan senzibilnosti ove teme i interesa javnosti kao i svoje uloge  u tome, priopćili su još iz gradske uprave.

Izuzetnu svjesnost senzibilnosti ove teme gradski oci tek trebaju pokazati.

I DALJE JE OTVORENA ONLINE PETICIJA. DOSAD JU JE POTPISALO VIŠE OD 3.200 GRAĐANA -  LINK…

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!