AKTUALNO / VIJESTI

Glas čitatelja, Boro Vitas: Tri karlovačke priče

Glas čitatelja, Boro Vitas: Tri karlovačke priče

ANTIREKLAMA ZA FOGINOVO KUPALIŠTE

Utorak, 12. srpnja, bio je dotad najtopliji dan u godini, pa je u Dnevniku HRT 1 u 19 sati, prikazano kako vrućinu podnose Zagrepčani, kako Karlovčani i kako turisti na Jadranu.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Novinarka koja je izvještavala iz Karlovca kazala je da je Karlovac grad na četiri rijeke i da ima Foginovo, jedino registrirano riječno kupalište u Hrvatskoj, na kojem Karlovčani nalaze osvježenje i spas od vrućine. Mogla je još dodati da je Foginovo dobitnik Zelenog cvijeta i Turističkog cvijeta. Ponadao sam se da će cijela Hrvatska vidjeti nešto lijepo, što imamo samo mi, ali uskoro sam se razočarao.

Reportaža počinje prikazom ulaza na Foginovo, zatim se vide ležaljke s kupačima, pa skakaonica, osmatračnica za spasilačku službu, iza toga Korana, razgovor s jednim spasiteljem i to je bilo sve. Zar je toj novinarki bilo teško zajedno sa snimateljem prošetati preko mosta na drugu obalu, odakle se vidi mnoštvo kupača u vodi i na obali, golovi s igralištem za vaterpolo, skakaonica na čijim platformama sjede i s kojih skaču djeca, mladići i djevojke i na sredini rijeke „ledeni brijeg“ na koji se penju djeca. Dalje se pruža pogled na slap, pa još dalje na obje obale s kupačima, na lijepi Srakovčićev hotel, pontonski most i nešto niže na drveni most preko Korane. Na svega petsto metara nalazi se toliko zanimljivih i raznolikih prizora , kakvih nijedan grad u Hrvatskoj nema. I tako je zbog nemara i nesposobnosti jedne novinarke propala prilika da svima pokažemo bogatstvo koje imamo zahvaljujući ljepotici Korani i vrijednim ljudima.

O JEDNOJ NAGRADI

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća, 13. srpnja, na Dan grada, gradonačelniku Karlovca Damiru Jeliću, uručena je prestižna nagrada Europske unije za kulturnu baštinu 2016., Europa Nostra, koju je grad Karlovac dobio za projekt „Zvijezda u školi.“

U obrazloženju, član Vijeća Europa Nostra, Graham Bell, kazao je da je „ova inovativna inicijativa imala izniman utjecaj na lokalni stav prema kulturnoj baštini, jer dovodi učenike i učitelje osnovnih i srednjih škola u Zvijezdu, kako bi učili o povijesnoj jezgri grada…“

Nema sumnje, autorice projekta, Nevenka Bončić, Mirna Korkut i Marina Grčić zaslužuju čestitke i svaku pohvalu. Razmišljajući o tome pokušavam si zamisliti kako će to izgledati u praksi. Nakon što im nešto kažu o povijesti našega grada, učiteljice će dovesti učenike u Zvijezdu, kako bi im pokazale tu našu veliku povijesnu, kulturnu i građevinsku vrijednost. Većina učenika ne živi u Zvijezdi, pa neki vjerojatno nikada nisu bili u istočnom dijelu Zvijezde. Ako ih dovede u Prešernovu, Šimunićevu, Karasovu i Haulikvu ulicu, neugodno će se iznenaditi kad vide zapuštene kuće, pojedine bez stanara i u ruševnom stanju. I u samom središtu Zvijezde, na Trgu bana Josipa Jelačića, vidjet će dvije velike, stare, sablasno prazne vojarne, čiji su prozor i vrata zabijeni daskama i sa čijih zidova otpada žbuka. Možda će učiteljicu pitati zašto je tako i tko je za to kriv. Nezgodno pitanje, a što će im učiteljica odgovoriti, ne znam.

No, ako se prisjetimo da su ostali gradovi u Hrvatskoj i Europi slične utvrde, ali manje vrijedne od naše Zvijezde, obnovili ili ih obnavljaju, a Karlovac je jedini grad čija je Zvijezda zapuštena, u kojoj zgrade propadaju i ono najvrednije, bedemi i šančevi, još se nisu niti počeli obnavljati, bit će vam jasnije tko je za to kriv. S obzirom na brzinu s kojom se obnavlja, možda će neki od učenika kojima učiteljice danas pokazuju Zvijezdu, kad odrastu pokrenuti ono što svih ovih godina nikako da krene.

TV KALENDAR I KARLOVAC

TV kalendar jedna je od najdugovječnijih i najgledanijih televizijskih emisija, koja se otkad pamtim prikazuje dva puta na dan. Pod geslom „Podsjetnik onima koji znaju, a putokaz onima koji žele znati više“, na zanimljiv način svaki se dan govori o nekoj poznatoj osobi koja se na taj dan rodila ili umrla, kao i o nekom značajnijem događaju koji se na taj dan dogodio u bliskoj i daljoj prošlosti. Emisija traje desetak minuta i u njoj se prikaže četiri do pet takvih ljudi ili događaja.

Naš sugrađanin, Tomislav Kuhar, tajnik Udruge za zaštitu i razvoj kulturne i prirodne baštine Karlovca, podsjetio je glavnog urednika, čiji su otac i baka živjeli u Karlovcu, da se u emisijama katkad govori o manje poznatoj osobi ili događaju za koji većina gledatelja nikada nije čula, a o Karlovcu koji je jedan od rijetkih gradova za koji se zna datum početka izgradnje, ta se obljetnica u emisijama ne spominje. Nakon toga, prije nekoliko dana, 13. srpnja po prvi put je u TV kalendaru spomenut dan „rođenja“ našega grada i ukratko prikazana njegova povIjest od osnutka do današnjih dana. Zar nije čudno da se nitko iz turističke zajednice i stručnih službi grada nije sjetio da bi se i kroz TV kalendar moglo gledateljstvu širom Hrvatske reći nešto zanimljivo o našem gradu, što bi služilo njegovoj promidžbi, posebno na turističkom planu.

Boro Vitas

Izdvojeno


Reci što misliš!