ŽUPANIJA / DUGA RESA

Boljarov brzi internet: Zagrebačko poduzeće dolazi proizvoditi, škola pokreće "Tehničku gimnaziju"

Boljarov brzi internet: Zagrebačko poduzeće dolazi proizvoditi,
škola pokreće

Prema njegovim riječima u drugoj fazi slijedi uređenje preostalog prostora i opremanje Inkubatora s najmodernijim 3D printerima i ploterima, koje će moći koristiti tvrtke u Inkubatoru, ali i iznajmiti druge zainteresirane tvrtke. Valja naglasiti kako je prostor prilagođen za kretanje i rad osobama s posebnim potrebama, odnosno kretanju u kolicima, kako bi se mogla zaposliti i naši, inače teško zapošljivi sugrađani.

Pismo namjere 15 tvrtki

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

- Sve ove ne bi se dogodilo da nije bilo brzog interneta. Duga Resa je na ovaj način s malim proračunom učinila više nego neke sredine s puno više sredstava. Za sada je uloženo 160 tisuća kuna, a Inkubator bi trebao vrata otvoriti najkasnije do kraja ljeta, a do početka školske godine ovdje bi trebalo raditi nekoliko tvrtki, jer imamo pisma namjere petnaestak tvrtki zainteresiranih za dolazak u Inkubator – naglasio je Boljar.

Nakon što je na sličan način zajedničkom suradnjom uspješno realiziran projekt preuređenja dijela prostora u Učeničkom domu u Dječji vrtić, sada se krenulo na stavljanje u funkciju i dijela prostora Škole gdje su nekad bile proizvodne radionice dok su se obučavali tekstilni kadrovi. Uz relativno mala ulaganja, višak kvadrata bit će stavljen u funkciju razvoja i zapošljavanja.

- Ovo je drugi zajednički projekt u kojem surađujemo s Gradom i Županijom. Imali smo višak oko 800 četvornih metara prostora koji se upotrebljavao kao skladište. Stoga smo ga odlučili prenamijeniti, jer želimo krenuti s novim programom Tehničke gimnazije, koja u Hrvatskoj postoji jedino u Varaždinu kao eksperimentalni program. Tehnička gimnazija je programom prilagođena općoj gimnaziji uz dva strana jezika i ima puno izbornih sadržaja, a kod nas obzirom da grafičke dizajnere i medijske tehničare koji se puno koriste kompjutorima i internetom, odgovaralo bi nam da to budu informatički sadržaji. Stoga je i brzi internet koji ćemo ovdje imati nasušna potreba za realizaciju ovog projekta. U suradnji s Gradom osigurani će biti materijalni, a kadrovske uvjete imamo – najavio je otvaranje novog smjera u Srednjoj školi ravnatelj Nikola Mrzljak te naglasio kako je ovo prilika da se škola još više dokaže i osnaži u novoj mreži škola.

Proizvodnja drvenih i elektronskih igračaka

Vlasnik tvrtke Nat–nat iz Zagreba, Franjo Jurković, pojasnio je kako će se ova tvrtka baviti proizvodnjom drvenih i krpenih igračaka. U Dugoj Resi su pronašli odličnu suradnju s Gradom, te planiraju prve dvije godine u Inkubatoru raditi na osmišljavanje modela i marketinškom pozicioniranju, a kasnije je plan proširiti proizvodnju.

- U prvoj fazi uzet ćemo 1-2 stolara i jednog strojara, te osobu za šivanje krpenih igračaka. Radit ćemo s drvetom lipe koja je najpogodnija za dječje igračke. Trend u Europi je rast drvenih i elektronskih igračaka, tako da u drugoj fazi planiramo raditi i elektronske igračke – kazao je Jurković dodajući kako je cilj stvoriti kompletan hrvatski proizvod od sirovine do izrade.

KAportal.hr

Izdvojeno


Reci što misliš!