KOLUMNE / 7 DANA NA 4 RIJEKE

7 dana na 4 rijeke: Sportski novinar nije lako biti - na sreću nisu svi isti

7 dana na 4 rijeke: Sportski novinar nije lako biti - na sreću nisu
svi isti

IZVRŠNI ODBOR HZSN-a ZASJEDAO U KARLOVCU

Posljednja ovogodišnja (11. po redu) sjednica Izvršnog odbora Hrvatskog zbora sportskih novinara (HZSN) održana je u karlovačkom Hotelu Korana Srakovčić, čiji je vlasnik Ivan Srakovčić višegodišnji poslovni partner HZSN-a. Ovo je već peti put da IO HZSN zasjeda u karlovcu, a 19. Sabor HZSN (2010. godine) održan je u dvorani kraj Korane. HZSN i ovoga puta u Karlovcu, kao i tijekom 2016. godine, nije imao problema s kvorumom jer je sjednici prisustvovalo 10 od 11 članova Izvršnog odbora. Sjednici je bio nazočan i predsjednik Sekcije HZSN Karlovac Gordan Tomičić koji je ukratko iznio izvješće o dosadašnjem radu Sekcije te okvirni plan predstojećih aktivnosti izdvojivši da je ponovljen prijedlog Sekcije Gradu Karlovcu za imenovanje jedne od ulica po novinaru, publicistu i kroničaru karlovačkog sporta Zdravku Švegaru, dobitniku HZSN-ove nagrade za životno djelo.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

- Također smo predložili i postavljanje spomen ploče Dr. Franju Bučaru, ocu modernog sporta u Hrvatskoj, koji je prvi posao učitelja tjelovježbe dobio na karlovačkoj gimnaziji gdje bi ploča trebala biti i postavljena – naglasio je Tomičić.

Karlovačka sekcija sportskih novinara (Sekcija HZSN Karlovac) osnovana je 9. lipnja 1998. godine. Ona je i dobrovoljna organizacija koja okuplja sve sportske novinare iz svih tiskanih i elektronskih medija i fotoreportere, djeluje volonterski i svi sportski novinari koji to žele mogu postati njeni članovi.

Članovi Izvršnog odbora usvojili su Financijski plan (proračun) HZSN-a za 2017. godinu čiji prihodi iznose 101.600,00 kuna, a koji će biti upućen Saboru na usvajanje, te Izvješće o radu HZSN-a za 2016. godinu. Lovorko Magdić je izvijestio o prijedlozima za izmjene i dopune Statuta HND-a, a Jura Ozmec o sjednici Izvršnog odbora AIPS-a koja je nedavno održana u Vigevanu nedaleko od Milana u Italiji. Izvršni odbor još je jednom podsjetio na potrebu predlaganja za godišnja priznanja i nagrade HZSN-a.

Nakon sjednice članovi IO HZSN posjetili su Aquatiku www.aquariumkarlovac.com jedini slatkovodni akvarij u Hrvatskoj gdje ih je dočekala i pozdravila direktorica Margarita Maruškić Kulaš.

Na zajedničkoj večeri u Hotelu Korana Srakovčić www.hotelkorana.hr koju je donirao vlasnik Ivan  Srakovčić, a kojemu je predsjednik Jura Ozmec za višegodišnju suradnju s našim novinarskim zborom uručio počasnu iskaznicu HZSN-a, članovima Izvršnog odbora pridružili su se Želimir Feitl, predsjednik Karlovačke športske  zajednice (KŠZ) i Zajednice športova Karlovačke županije (ZŠKŽ) i profesionalni tajnik KŠZ-a  Marijeta Čelić, bivša najbolja sportašica Hrvatske prema anketi HOO-a.

KARLOVAC DOMAĆIN 19. SABORA HZSN-a 2010.

Vratimo se na trenutak u prošlost i podsjetimo da je Karlovac kao grad domaćin 19. Sabora HZSN-a 2010. godine izabran ne samo zbog svoje sportske tradicije i duge i kvalitetne škole sportskoga novinarstva, ne samo zbog velikodušnosti domaćina i gostoprimstva gradskih vlasti ili dugogodišnje uske i uspješne suradnje sa HZSN-om, već i kao znak podrške kolegama u sportskom tjedniku KAŠ, čiji se list zbog manjka sredstava morao ugasiti. Dobra je vijest da su već neposredno nakon Sabora na kojem je predsjednik HZSN-a Jura Ozmec istakao problem KAŠ-a počeli razgovori o dodatnom financiranju i pronalaženju rješenje za KAŠ koje je pronađeno u sklopu osnivanja KAportala gdje je KAŠ ostao funkcionirati kao sportski web portal KAŠonline. Svojom nazočnošću svečani dio Sabora HZSN u Karlovcu uveličali predsjednik HOO-a Zlatko Mateša, Ravnatelj Uprave za sport MZOŠ-a Željko Klarić, predsjednik HND-a Zdenko Duka, gradonačelnik Karlovca Damir Jelić, predsjednik ZŠS-a Tomislav Šepec, te drugi predstavnici nacionalnih ili županijskih sportskih institucija i saveza.

Mediji u državi su o tome pisali: „...Na 19. Saboru HZSN-a, Zlatko Mateša je otvorio kuvertu s glasovima za novinara godine i proglasio novinara SN Antona Samovojsku novinarom godine HZSN-a. Ostali su laureati bili poznati i prije svečanosti u Karlovcu. Zanimljivo je da su se gotovo svi sjetili svojih mentora ili učitelja koji su im pomagali ili im još pomažu u stvaralaštvu. Dosta baš tih učitelja bilo je i prisutno u dvorani za sastanke karlovačke dvorane, što je cijeloj priredbi dalo poseban ton…“

Ideja da se Sabor ubuduće pokuša organizirati izvan Zagreba učinila se tada kao dobar prijedlog za razmišljanje u budućim akcijama.

PROMO BILTEN VLADAJUĆIH

Iako u Karlovčani danas u HZSN-u imaju „jak lobi“ to se zadnjih godina slabo ili nikako ne reflektira na sportsko novinarsko koje je zadnjih godina na najnižim granama. Najveću kritiku zbog toga trebalo bi uputi gradskim medijima gdje je jedan novinar „Bog“ i nedodirljiv. Iz straha od konkurencije, boljih od sebe, ne dozvoljava pristup mladima. Karlovački tjednik i Radio Karlovac koji su do 1998. bili baza za kadroviranje mladih u novinarstvo, odavno to nažalost više nisu. A trebali bi biti! Posljedica je to politike vlasnika prema svom mediju njihovi podobni novinari im služe tek kao transmisija informacija iz „magistrata“ i stranke koja je na vlasti. S jedne strane aktualni predsjednik Gradskog vijeća osuđuje grafite protiv novinara, a s druge jednom mladom novinaru kaže „Pa, htio si biti nezavisan“.Novinarstvo u Karlovcu je tako „ubijeno“ i svedeno na promo bilten vladajućih gdje nitko ne mari za krajnjeg korisnika, za građane, koji u konačnici financiraju te medije.

Bez dobrog informiranja nema napretka i širenja bilo čega. Novinarstvo funkcionira na temelju stečenog znanja i konstantnim praćenjem onog što se događa. Kad je o sportskom novinarstvu riječ, uz najveće događaje, a s pomoći odgovornog novinarstva, može priliku za javnost dobiti i neki „mali sport“ ili sport u okolini dalekoj od svjetskih sportskih centara u kojima su se održavala velika međunarodna natjecanja. Zasluga sportskih novinara koja se ne smije ni predvidjeti ni zaboraviti je da se u takvim okolnostima svjesno brinu o informiranju o stvarnom i ni u kojem slučaju „malom“ sportu na čitavom području svoga djelovanja. To je korisno i važno djelovanje u korist općeg dobra. Kao jedan od većih problema novinara smatra se nepripremljenost prije susreta, komentiranja, pa se sportsko novinarstvo danas nažalost sastoji tek od pukih prikupljanja izjava igrača, trenera i predsjednika. U tom slučaju svatko govori što mu ide u prilog pa se time javnost obmanjuje. Novinar si to ne smije dozvoliti. U razgovoru nikako ne smije biti inferioran znanjem već treba znati voditi razgovor, biti stručnjak.

Velik problem, naročito u malim sredinama kao što je Karlovac, novinarima čine političari koji se smatraju nedodirljivima. Najčešće su to oni koji su se nekad isto osjećali, moćnima i nedodirljivima, kad su bili jaki članovi SKH. Vrlo su osjetljivi, posesivni i egoistični pa se i služe razno-raznim metodama ne bi li ušutkali novinara. Zato nije nebitno naglasiti da je stav ono što svaki novinar mora imati. No u našem okruženju to zasigurno nije lako biti. Na sreću nisu svi isti.

Izdvojeno


Reci što misliš!